Tudtad, hogy nemcsak Európában, hanem az egész világot tekintve több, mint 40 %-kal nőtt a ruhavásárlás mértéke az elmúlt évtizedekben? Ennek a mennyiségnek sajnos csak a töredéke kerül újrahasznosításra vagy újrahasználatba, nagy része textilhulladékként kerül a szemétbe. Szerencsére azonban egyre több olyan lehetőség van, amely megmenti a ruhákat attól, hogy a hulladéktelepeken végezzék. Legújabb cikkünkből megtudhatod, hogy melyek ezek és hogyan járulnak hozzá az ökölógiai lábnyomunk csökkentéséhez.

A kezdetek- avagy miért van ennyi textilhulladék

Biztosan Te is észrevetted, hogy a 80-as 90-es évekhez képest napjainkban sokkal kedvezőbb áron juthatsz hozzá a legújabb divatnak megfelelő darabokhoz. A tömegtermelés megjelenésével egyenes arányban csökkent a ruhák eladási ára, így egyre többen engedhették meg maguknak, hogy évente akár többször is lecserélhessék a ruhatárukat. Ahhoz, hogy a divatmárkák tartósan fent tudják tartani az emberek érdeklődését, és kiszolgálhassák az egyre növekvő keresletet, csökkenteniük kellett saját költségeiket is. Ez hogyan lehetséges? Nem minőségi alapanyagokkal dolgoznak, dolgozóik pedig sokszor embertelen körülmények között dolgoznak éhbérért. A „fast fashion” elterjedésével lehetőség nyílt arra, hogy a megnövekedett igényeket a lehető legrövidebb idő alatt, és a lehető legolcsóbban tudják kiszolgálni. Ezzel együtt azonban megszűnt az egyediség, és a minőség.

A divat hatása a környezetre

Ha arra a kérdésre keressük a választ, hogy milyen hatással van a környezetre a divatipar rohamos fejlődése, több tényezőt is figyelembe kell vennünk. Ahhoz, hogy ezek a gyárak ki tudják szolgálni a fogyasztók igényeit, rengeteg vizet kell felhasználniuk, hiszen működésükhöz ez is elengedhetetlen. Tudtad, hogy egyetelen egy pamut pólóhoz 2 700 liter vízre van szükség, (ami csak a pamuttermeléshez szükséges: kb 30 kád víz mennyisége), egyébként pedig 3 900 liter vízre van szükség, ha a teljes gyártási folyamatot vesszük figyelembe. Míg egy farmernadrág esetében a felhasznált vízmennyiség 20 000 liter. Az általuk használt gépek hatalmas mennyiségben engedik a szén-monoxidot a levegőbe, már ezzel is súlyos környezeti károkat okozva, nem is beszélve az általuk termelt hulladék mennyiségéről, amelynek mértéke meghaladja a több milliárd tonnát is évente. A gyártási folyamat, melynek során a nyersanyagokból valódi ruhák készülnek, vagy a festékek, amelyeket a ruhák színezésére használnak mind-mind káros hatással vannak a környezetre. Hozzájárulnak az üvegházhatás súlyosbításához, szennyezik a levegőt, nem is beszélve arról a hatalmas mennyiségű energiáról, amelyeket a varráshoz, ragasztáshoz, csomagoláshoz stb. felhasználnak.

Hogyan lesz a kedvenc felsődből textilhulladék?

Hiába van egyre több lehetőség a megunt ruhák újrahasznosítására, sokan mégsem élnek a lehetőséggel. Sokféle mód létezik persze arra is, hogy egy kis extra bevételrért cserébe adhass túl ruháidon, de mi lesz azokkal, amiket nem lehet eladni? Ami még hordható, azt el lehet ajándékozni, vagy adományozni, de létezik egy másik mód is, amivel új életet adhatsz megunk ruháidnak, ez pedig az újrahasználat. Megunt ruháid mások számára még kincset jelenthetnek.

Mit tegyünk, ha már megvettük?

A legfontosabb, amit már az elején megtehetsz az az, hogy csak olyan ruhadarabot vásárolsz meg, amire valóban szükséged van. Ha betartod ezt a nagyon egyszerű kis szabályt, máris kevesebb textilhulladékot termelsz. Ennél többet is megtehetsz, ha ruháidat újrahasznosítod. Ezt akár Te magad is elvégezheted otthon, ehhez nem kell más, csak egy kis kreativitás. Ruháidból készíthetsz játékokat, táskákat, bármit, amit egy kis kézügyességgel el tudsz készíteni. Ha azonban ennél többre vágysz, keress olyan gyűjtőhelyeket, vagy olyan üzleteket, ahol a begyűjtött ruhákat újrahasználatra is átveszik.

Az újrahasznosítás nehézségei

Hiába született meg az ötlet, hiába van egyre több lehetőség arra, hogy a megunt ruhák az újrahasznosítás révén „új életet kezdhessek”, a folyamat során mégis számos probléma merül fel. A kidobott ruhák nagyon kevés százaléka kerül újrahasznosításra. Még mindig inkább kidobjuk ruhákat, mintsem újra felhasználhatóvá tesszük őket. Nem is beszélve arról, hogy milyen bonyolult folyamat a különböző típusú szálak (kevert szálas anyagból készült ruhák esetében) szétválogatása, és ezek előkészítése az újrahasznosításra. A modern technológiának köszönhetően már létezik jól működő módszer arra, hogy szét tudják választani a pamut anyagokat a különböző poliészter keverékektől, valamint ki tudják vonni a nemkívánatos színeket, és a gyártás során felhasznált vegyi anyagokat is a ruhákból. Szerencsére a divatipar manapság nagy erőfeszítéseket tesz a fenntarthatóság érdekében, és igyekszik minél kisebb mértékben szennyezni a környezetet. 

Út a fenntartható jövő felé

Az ideális megoldás természetesen sokkal összetettebb és bonyolultabb, mint azt mi, laikusok elképzeljük. A legideálisabb alapanyag egy olyan szövet keverék lenne, amellyel hosszú távon csökkenthető a hagyományos gyapot felhasználása. Oda kell figyelni az újrahasznosításra szánt ruhák szétválogatására, a mosás és szárítás hatékonyabbá tételére, és az energiahatékonyság, valamint a megújuló energia felhasználására is. A tendencia azt mutatja, hogy az etikus forrásból származó alapanyagokból készített ruhákért, illetve azokért a darabokért, amelyek olyan technológiával készültek, amelyek csökkentik a környezetre gyakorolt káros hatást, a fogyasztók hajlandók akár többet is fizetni. 

Ha Te is szeretnél tenni valamit, ne támogasd „fast fashion” divatmárkákat, óvd a környezetet azzal, hogy nem termelsz évente több kiló textilhulladékot. A mi tippünk: a ruhák újrahasználata. Ezzel a módszerrel megunk ruháidnak új esélyt adhatsz, másoknak örömet szerezhetsz, nem mellesleg a környezetet is megóvod a további textilhulladéktól.

Hogyan támogatjuk az újrahasználatot?

Válogasd ki megunt ruháidat, add le őket gyűjtőpontunkban, és újítsd meg a ruhatárad. Egy gyors regisztrációt követően a leadott ruhákért cserébe pontokat kapsz, melyeket vásárainkon 50 %-os kedvezményre válthatsz. Regisztrációdat megteheted személyesen vásárainkon, vagy a honlapunkon keresztül is (regisztrációs lapunkat megtalálod ITT). Amennyiben gyűjtőpontunkat választod, a leadott ruhák közé tedd be kitöltött regisztrációs lapunkat is, melyet megtalálsz a Grund portáján is.

Milyen ruhákat hozhatsz/adhatsz le hozzánk? Bármilyen jó állapotban lévő szezonális ruhát, amire már nincs szükséged, de még mások számára hordható állapotban van. Fontos tehát, hogy ne legyen szakadt, mosásban vagy napon megkopott, bolyhos, foltos, kinyúlt a ruhadarab.

Elérhetőségeink:

Swappis vásár Pesthidegkúton: 1028  Budapest, Patakhegyi u. – Hideg u. (A Calx Építőanyag Kft.-vel szemben.) Nyitva tartás: szombaton 09.00-14.00, Május 6-tól: kedd: 09:00-15:00 csütörtök, péntek: 12:00-16:00

Ha tömegközlekedéssel jössz, a Hűvösvölgyből induló 257-es és 164-es buszokkal gyere el a Községház utcai megállóig, és onnan pár perc sétára megtalálsz bennünket. Kattints IDE, és nézd meg a térképet!

Használd a GPS koordinátákat, mert az útvonaltervező sajnos nem mindig talál meg minket: 47°34’02.5″N 18°58’11.6″E

Grund gyűjtőpont elérhetősége: 1082 Budapest, Nagy Templom utca 30. Ruhaleadás minden nap 08:00-20:00 között.

Írta: Petrás Imola

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

Kedves Látogató!

Augusztus 31-ig ruha STOP van, addig szünetel a ruhaátvétel!
Cserébe viszont nyári készletsöprő akció van, minden darab 2000 Ft, tagoknak 1000 Ft

Üdvözlettel,
Swappis.hu csapata