Belegondoltál már abba, hogy egy ruhadarab mekkora utat tesz meg amíg egyszerű ruha alapanyagból bekerül a szekrényedbe? Rengeteg folyamaton, gyártási állomáson, szállításon, csomagoláson és számos egyéb procedúrán megy keresztül, amíg Te meg nem látod a boltok polcain. Ezek az állomások sajnos egyenként is nagyon sok kárt tesznek a környezetben, nem is beszélve arról, ahogyan a legtöbb ruha végzi. Textilhulladékként. Nézzünk egy kicsit a dolgok mögé, és ismerjük meg együtt a ruha útját.
Ahhoz, hogy megismerjük a ruha keletkezésének módját, tudnunk kell, hogyan is készül a ruha. Ma már rengeteg féle alapanyag áll rendelkezésünkre, ezek között megtaláljuk a szintetikus anyagokat, növényi, és állati alapanyagokat egyaránt. Szerencsére manapság már nem, hogy nem trendi, de egyenesen „ciki” állati eredetű ruhákat hordani. Az állatvédőknek, illetve a modernkori felfogásnak köszönhetően ma már egyre inkább háttérbe szorulnak az állati eredetű alapanyagok, mint például a bőr vagy a különféle szőrmék. Egy bőrkabát akkor is lehet szép (és ha jó minőségű anyagokat használunk hozzá akkor tartós is) ami műbőrből készült, és egy bunda akkor is lehet elegáns, ha még soha nem látott állatot.
Leggyakoribb alapanyagunk: a pamut
A ruhagyártáshoz felhasználható alapanyagok közül nem fogjuk most egyesével, külön-külön mindet bemutatni, hanem a pamutot emeljük ki közülük. Hogy miért? Azért, mert a pamut az egyik leggyakoribb alapanyag, rendkívül sokoldalúan használható, és ez a legelterjedtebb mind közül. A pamutnak rendkívül jó a nedvszívóképessége, ezért nemcsak a ruházati ipar használja előszeretettel. Ugyanúgy megtalálható a konyhában, vagy a háztartás többi pontján. Legtöbbször ebből készül az ágyneműhuzatod, a konyharuháid, de még az egyes műszaki cikkekhez felhasznált textíliák összetevői között is megtalálható. Meleg, puha tapintású, nem irritálja a bőrt, ezért az egészen pici babák ruhái is általában pamutból készülnek.
Hogyan lesz az alapanyagból kész ruhadarab?
Ma már a nagyüzemi gyártás térnyerése miatt, illetve az egyre növekvő igények kielégítése miatt egyre inkább háttérbe szorulnak az egyedileg készített ruhák. Hatalmas gyárakban, futószalagon készülnek az egyre rosszabb minőségű, viszont egyre olcsóbb ruhadarabok. Ahhoz, hogy a gyártó cégek fenn tudják tartani a tartósan alacsony árakat, valahol ezt a gyártási folyamat során meg kell spórolni. Hol tudják ezt megtenni? A világ elmaradottabb „harmadik világ” országaiban a mai napig rendkívül nagy nehézséget okoz megfelelő munkát találni, illetve megfelelő fizetésért dolgozni. A ruhagyártó cégek ezt előszeretettel használják ki, és dolgoztatják embertelen körülmények között gyakran kiskorú munkavállalóikat szinte éhbérért. Ez leginkább az olcsó, fast fashion márkákra jellemző, ezért, ha tudod, mindig ügyelj arra, hogy olyan ruhadarabokat vásárolj, melyek garantáltan nem ilyen körülmények között születtek. Az elkészült ruhadarab nagyon nagy utat tesz meg amíg a tervezőasztalról a boltok polcairól kerül. El kell készíteni hozzá az előzetes terveket, el kell készíteni a szabásmintákat, be kell szerezni a szükséges alapanyagokat, és biztosítani hozzá a gyártási technológiát és az emberi erőforrásokat. Több nemzetközi kutatás témája volt már a ruhagyártás során felhasznált mérgező anyagok hatása az emberi szervezetre, illetve a környezetre. A ruhák előállítása, színezése, festése során rengeteg káros anyag kerül felhasználásra, melyek hosszú-hosszú éveken át szennyezik nemcsak a környezetünket, hanem minket is. Hiszen a Földünk ökoszisztémája egy, így minden mindenre hatással van. Még a tőlünk távol eső országok szennyeződései is előbb-utóbb elérnek minket, hiszen a légköri szennyezés a globális klímaváltozásra is kihat.
Szükséges-e egy radikális paradigmaváltás a textiliparban? A válasz igen.
Olyan megoldásokra van szükség, melyek segítségével nemcsak az ökológiai lábnyom csökkenthető, hanem ezzel együtt meghosszabbítható a ruhák hordhatósága is. Van azonban a nagyok között is követendő példa. 2018 ban az egyik legnagyobb (ha nem a legnagyobb) farmer gyártó cég, a Levi’s Strauss jelentette be, hogy 2020-ra jelentős lépéseket tesz annak érdekében, hogy minél kisebb mértékben szennyezze a környezetet. Egy farmernadrág előállításához átlagosan 42 l víz felhasználására van szükség, így a Levi’s ígéretet a tett arra, hogy ezt a számot újrahasznosított anyagok felhasználásával csökkenti. Van olyan farmer kollekció (a Water-less) melynek előállításához nem kevesebb, mint 96%-kal csökkentették a vízfelhasználást. Minél több ilyen döntés születik, minél több hasonló intézkedést hajtanak végre, annál kevesebb kárt teszünk a Földünkben.
Te is tehetsz valamit a textilipar káros hatásainak csökkentéséért? Hogyne, méghozzá rengeteget.
Ehhez természetesen nem kell sem innovatív, sem környezetkímélő gyártási technológiákat kifejlesztened, sem pedig a gyártósoron dolgoznod. De semmi jónak nem vagyunk az elrontói, ha esetleg ilyen irányú terveid lennének 🙂 elég, hogyha odafigyelsz arra, hogy ésszerűen vásárolj, a megunt ruháidat pedig ne őrizgesd otthon és ne a kukába dobd, hanem ajánld fel őket újrahasznosításra. Szerencsére egyre több gyártó ad lehetőséget arra, hogy a számodra feleslegessé vált ruháid leadhasd náluk az üzletükben, hogy ezek alapanyagát újrahasznosítsák új ruha formájában.
Ha nem csak a környezetedet kímélnéd, hanem a pénztárcádat is, akkor adunk hozzá még egy nagyon jó tippet.
Hozd el hozzánk a Swappis-ba megunt ruháid azon részét, amelyek még kellően jó állapotban vannak ahhoz, hogy új gazdája tovább hordja őket és örömét lelje benne. Nálunk ezek a ruhák nem újrahasznosításba kerülnek, hanem mi egész egyszerűen meghosszabbítjuk a ruha életszakaszát és új életet adunk nekik új használója révén. Nincs is ennél egyszerűbb módja a ruhák jobb kihasználásának és környezeti lábnyomunk csökkentésének. Pesthidegkúti boltunkban szebbnél-szebb kincsekre lelhetsz, melyeket ráadásul 50% kedvezménnyel vásárolhatsz meg, amennyiben adtál le ruhákat nálunk.
A ruhák átvétele és értékesítése mellett az újrahasznosításra is nagy hangsúlyt fektetünk. Különböző hozzánk leadott anyagok átvarrásával új használati tárgyakat is készítünk. Nevezhetjük ezt remake-nek, redesign-nak vagy upcycling-nak is, ahogy az angolszász országokban hívják ezeket. Már megtalálhatóak nálunk az ilyen módon újrahasznosított anyagokból készült arctisztító korongok, illetve a bevásárláshoz szükséges (nejlon zacskót helyettesítő) táskák és zsákok is. Igyekszünk folyamatosan bővíteni ezeket a termékeket, hogy szépen lassan minden háztartásból kiszoríthassuk a környezetre káros zacskókat, szatyrokat és egyéb egyszerhasználatos tárgyakat.
Milyen ruhákat adhatsz le hozzánk? Bármilyen szezonális, jó állapotú darabot, amelyre Neked már nincs szükséged, mert vagy meguntad vagy újítanál. Ne legyen tehát bolyhos, fakó vagy lyukas, így másoknak még örömet szerezhet.
Elérhetőségeink:
Címünk: 1028 Budapest, Patakhegyi u. – Hideg u. (A Calx Építőanyag Kft.-vel és a benzinkúttal szemben.) Nyitva tartás: Hétfő-Kedd: 9-15, Csütörtök-Péntek: 12-19, Szombat: 9-14 óráig.
Ha tömegközlekedéssel jössz, a Hűvösvölgyből induló 257-es és 164-es buszokkal gyere el a Községház utcai megállóig, és onnan pár perc sétára megtalálsz bennünket. Kattints IDE, és nézd meg a térképet!
Használd a GPS koordinátákat, mert az útvonaltervező sajnos nem mindig talál meg minket: 47°34’02.5″N 18°58’11.6″E
Írta: Petrás Imola