Amióta az olcsó, fast fashion üzletek kínálata hónapról-hónapra megújul, egyre inkább felhalmozódik a szekrényekben a nem használt ruha. A divatipar rohamosan növekszik, az eddigi klasszikus, az évszakokhoz igazodó kollekciókat felváltották a havonta, sőt két-három hetente frissülő, mindíg a legújabb divatnak megfelelő darabok. Főleg a fiatalok körében jellemző, ha nem a legújabb trendnek megfelelően öltözködsz, már szinte cikinek számítasz. De azon kívül, hogy ez a pénztárcára is negatív hatással van, rendkívüli mértékben szennyezi a környezetünket is. Ha kíváncsi vagy a hogyanra, olvass tovább.
Azzal együtt, hogy növekszik a divatipar, egyre súlyosabb következményei vannak a mértéktelen vízpazarlásnak, szén-dioxid kibocsátásnak, nem is beszélve arról, hogy a kidobott ruhák tonnaszámra termelik a textilhulladékot. Miért vásárolunk egyre több és több ruhát, amikor igazán nincs is rá szükségünk? Biztos te is találkoztál már a nagymamád szekrényében olyan ruhadarabokkal, amik, mégcsak nem is veled, de anyukáddal biztosan egyidősek. Abban az időben még minőségi anyagokat használtak fel a ruhák elkészítéséhez, hiszen a cél az volt, hogy azok minél tovább hordhatóak legyenek. Ez ma már nem így működik, hiszen ahhoz, hogy hónapról-hónapra megújuló olcsó kollekcióval tudják elárasztani a boltokat, bizonyos dolgokat fel kellett áldozni. Az első, ami áldozatául esett ennek a folyamatnak, az a minőség volt. Egyre gyengébb minőségű anyagokkal dolgoznak, így a ruhák előállítási költségét a minimumra tudják szorítani. Részben ennek is köszönhető, hogy a fast fashion üzletekben ennyire olcsón lehet vásárolni. Ez a hatalmas túltermelés azonban rendkívüli mértékben megemelte az előállításhoz szükséges víz felhasználását, nem is beszélve arról, hogy tonnaszámra eregetik a ruhagyárak a szén-dioxidot a levegőbe. Ez a hatalmas környezetszennyezés egészen odáig vezetett, hogy ma a divatipar az „előkelő” második helyet foglalja el a világ legszennyezőbb iparágainak listáján.
Egyes felmérések szerint a divatipar világszinten mintegy 850 millió tonna szén-dioxidot enged a levegőbe évente. Ebbe a hatalmas mennyiségbe beletartozik a gyártási folyamat, valamint a már megvásárolt ruhadarabok után keletkezett szén-dioxid kibocsátás is, amit pl. ruhák mosásával, szárításával vagy vasalásával termelünk. Csodálatos gondolat lenne, ha az éghajlatváltozást megállíthatnánk csupán az odafigyeléssel, és a divatipar átalakításával, de ameddig ekkora a kereslet az olcsó ruhák iránt, ez sajnos csak egy álom marad. Ám ameddig ez nem valósul meg, addig a gyapottermelés (a gyapot a pamut nyersanyaga) fenntartásához tonnaszámra fogynak el a különböző rovarirtó szerek évente, amik nem csak a rovarokra jelentenek halálos veszélyt. Az ipari vízszennyezés is elképesztő mértékben növekszik, melyhez jelentősen hozzájárul a ruhaipar is.
Miért nem érnek szinte semmit az uniós, illetve amerikai szabályozások?
A válasz a ruhák címkéjében keresendő. Made in China, made in Bangladesh és így tovább… A ruhaipar a gyártási folyamatait már jó ideje átköltöztette a fejlődő országokba, ahol nem csak olcsóbb munkaerőt, de enyhébb környezetvédelmi szabályozásokat is találtak. Így egyszerre zsákmányolható ki a földünk, és az emberek is.
Mit tehetsz Te a szén-dioxid kibocsátás visszaszorításáért?
A válasz rendkívül egyszerű, csak a vásárlási szokásaidon kell egy kicsit változtatni. Mutatunk néhány tippet, amelyeket, ha megfogadsz, belőled is könnyedén válhat tudatos vásárló.
- Olyan üzleteket, illetve márkákat válassz, amelyek a fenntartható divat (pl. biopamutból, etikus gyártásból vagy újrahasznosított anyagból készült termékek) mellett kötelezték el magukat.
- Vásárolj kevesebbet, de ügyelj a minőségre. Minél kevesebb rossz minőségű ruhadarabot vásárolsz, annál kisebb az esélye annak, hogy a kukában, textilhulladékként végzik.
- Vásárolj másodkézből. Ez persze nem azt jelenti, hogy innentől kezdve nem vehetsz egyetlen új ruhát sem, de iktasd be a vásárlási rutinodba a second hand (használtruha) boltokat is.
- Ha már megvetted, használd. Olyan darabokat válassz, amelyeket biztosan szívesen viselsz majd.
- Miután kimostad, hagyd, hogy magától megszáradjon. Amennyire csak tudod, kerüld el a szárítógép használatát.
- Használd a mosógéped eco funkcióját, így nemcsak pénzt takaríthatsz meg, de kevesebb energiát használsz fel, és kevesebb vizet is használsz egy-egy mosás során.
- Ha már nem használod, de még hordható állapotban van, hagyd, hogy új életre keljen. Ennél a pontnál mi segítünk Neked 😉
Különleges megoldás a fenntartható divat szolgálatában
Mi a Swappis-nál, vagy szép magyar nevén Ruhaforgóban olyan alternatív megoldást kínálunk, melynek segítségével egyszerre óvhatod a környezeted, és frissítheted fel pénztárcakímélő módon a ruhatáradat. Hozd el hozzánk azokat a ruhákat, amelyeket már nem hordasz, add le telephelyünkön nyitvatartási időben, és mi ruháidért cserébe pontokat adunk. Ezekért a pontokért korlátlan ideig 50% kedvezménnyel vásárolhatsz nálunk.
Milyen ruhákat adhatsz le hozzánk? Bármilyen jó állapotban lévő szezonális ruhát és kiegészítőket (kendő, öv, táska, cipő, bizsuk) , amire már nincs szükséged és még nem hagyott rajta nyomot az idő vasfoga. Fontos tehát, hogy ne legyen szakadt, mosásban vagy napon megkopott, bolyhos, foltos, kinyúlt a ruhadarab.
Elérhetőségeink:
Swappis-Ruhaforgó Pesthidegkúton: 1028 Budapest, Patakhegyi u. – Hideg u. (A Calx Építőanyag Kft.-vel szemben.) Hétfő-Kedd: 9-15, Csütörtök-Péntek: 12-17, Szombat: 9-14 óráig.
Ha tömegközlekedéssel jössz, a Hűvösvölgyből induló 257-es és 164-es buszokkal gyere el a Községház utcai megállóig, és onnan pár perc sétára megtalálsz bennünket. Kattints IDE, és nézd meg a térképet!
Használd a GPS koordinátákat, mert az útvonaltervező sajnos nem mindig talál meg minket: 47°34’02.5″N 18°58’11.6″E
Írta: Petrás Imola